Teorie rozbitých oken

Představte si budovu s pár rozbitými okny. Co se stane, když je neopravíte? Vandalové vám brzy vytlučou i zbylé tabulky. Nakonec se nejspíš někdo do domu vláme, udělá si v něm táborák a kdo ví, jak to dopadne.

Takhle nějak shrnují sociologové J. Q. Wilson a G. L. Keilling svoji Teorii rozbitých oken. Vědecky v ní popsali to, co všichni tak nějak vnitřně cítíme. Hezké části města si společnost podvědomě hýčká a málokdo si troufne je poškodit. A naopak. Jakmile se něco jednou rozbije nebo začne rozpadat, lidé tomu moc rádi pomůžou k úplné zkáze.

Ahoj, krásné Česko

Proto jsme se rozhodli vrátit co nejvíce zašlým místům v českých městech jejich slávu. Aby zase zářila čistotou, vandalové se jim vyhýbali a lidem se v nich dobře žilo. Vytipovali jsme s vaší pomocí několik míst po celé republice, která si podle nás zaslouží pomoc nejvíc. Děkujeme, že jste do toho šli s námi!

Velká nad Veličkou
Hlavní autobusová zastávka, která pamatuje Gottwalda
Hlavní autobusová zastávka už leccos pamatuje. Postavili ji za hluboké totality a od té doby se o ni nikdo moc nestaral. Díky pár dobrovolnickým akcím se ji podařilo trochu zkrášlit zvenčí, ale potřebovala by vyčistit, zrenovovat, natřít lavičky a dořešit nové zastřešení.
Velká nad Veličkou
Ostrava
Zoufale zanedbaný nejdůležitější městský park
Sad Dr. Milady Horákové je jediný jakžtakž funkční park v centru Ostravy. K dokonalosti mu toho ale dost chybí. Hlavní květinový záhon, kolem kterého denně projdou tisíce lidí, je ve zbědovaném stavu. A jeho okolí na tom není o nic líp. Bylo by potřeba opravit zídku i dlažbu kolem záhonu, vysadit nové květiny a přidat pár laviček. Aby si tu lidi třeba rádi sedli a relaxovali.
Sad Dr. Milady Horákové
Mariánské Lázně
Zašlá zeď na příjezdové cestě
Tuhle zeď vidí každý, kdo přijíždí do Mariánských Lázní. Je poměrně hodně špinavá a zašlá, naposledy se jí někdo věnoval v 80. letech. Její vyčištění by rozsvítilo prakticky celé město.
Plzeňská
Mnichovo Hradiště
Městský park, kterým se prohánějí puberťáci na motorkách
Parčíkem blízko centra města chodí spousta lidí. Večer se ale stává hnízdem vandalů a feťáků, mládež se tu běžně projíždí po nezpevněných cestičkách na motorkách i v autech. Park by potřeboval zpevnit cesty, postavit zábrany vjezdu, osvěžit zeleň a přidat lavičky. A hlavně postavit nové koše, aby se po zemi přestaly válet odpadky.
Sokolovská
Praha
Zanedbané okolí a ploty Nuselských schodů
Nuselské schody jsou krásné a historicky cenné místo. Bohužel je znečišťují zloději, narkomani, sprejeři i bezdomovci. Nejčastěji přicházejí od kolejí a z blízkých tunelů. Kdyby se podařilo opravit zničený plot a vysadit na místě keře, okolí by bylo rázem nejen krásnější, ale i bezpečnější.
Pod Nuselskými schody
Hradec Králové
Dětské hřiště s rozpadající se zídkou i schody
Kruhové dětské hřiště má hned tři problémy. Jeho 25 metrů dlouhá, oboustranná graffiti stěna se rozpadá. I po několika zběžných opravách se z ní stále loupe malba. Schody kolem hřiště by také potřebovaly přetřít a vyspravit pár děr. Nový nátěr a pár oprav by si zasloužil i malý domek, ve kterém se děti už skoro bojí si hrát.
Fričova
Ústí nad Labem
Úplně mrtvé sady
Vrchlického sady by mohly být zelenou oázou v nejkrásnější části města. Zatím tu ale kromě zanedbaných cestiček není v podstatě nic. Věříme, že by si tenhle unikátní prostor zasloužil například altánek, veřejný gril s lavičkami, naučnou stezku, aktivity pro děti a podobně. Rádi bychom tu pořádali dětské dny, bazárky nebo koncerty, aby sem lidi zase měli důvod zajít.
Vrchlického sady
Ústí nad Labem
Zeď, která zoufale potřebuje rozjasnit trochou barvy
Místo staré zástavby máme v Masarykově ulici obří betonovou zeď. Bolí to o to víc, že ji postavili těsně před rokem 89. Zasloužila by si rozjasnit nějakým street artem, který by vnesl do nekonečné šedivé plochy trochu barvy. A zároveň by mohl zúčtovat s minulým režimem hravou, uměleckou formou.
Masarykova
Frýdek-Místek
Rezavý plechový plot kolem Faunaparku
Plot ze 374 starých, zrezivělých plechů hyzdí celé okolí. Faunaparku už se povedlo zmobilizovat přes dvě stovky lidí, kteří jako dobrovolníci opraví každý jeden plech. Spousta plechů k okartáčování a natření ale ještě zbývá…
Na příkopě
Brno-Medlánky
Opotřebovaný altánek u špinavého jezírka
Altánek a jezírko jsou součástí přírodní zahrady, která vznikla díky iniciativě medláneckých občanů a spolků. Altánek má již pár let života za sebou a prospěly by mu lehké opravy a zkrášlení. A jezírko zoufale potřebuje vyčistit od plastů, aby se do něj vrátily ryby a vodní rostliny.
Rysova
Uherské Hradiště
Posezení, kam se bojíte si sednout
Pergola v parku kousek od nádraží rozhodně k příjemnému posezení nevybízí. Nevede k ní žádná zpevněná cesta, není nijak osvětlená a navíc už začíná chátrat. S trochou snahy by se z ní dalo udělat malebné zákoutí pro všechny, kdo čekají na vlak nebo si chtějí po cestě odpočinout v příjemné zeleni.
Na Stavidle

Zapojené značky

Partneři projektu